Vyberáte nabíjačku k telefónu zo zástrčky? Alebo ju tam necháte, aj keď sa telefón už nenabíja? A čo VY? Ste stále pripojení alebo si občas doprajete “unplug day”?

Prečo je dobré občas vypnúť, na to ste už určite prišli aj sami. Keď máte toho veľa a váš svet sa stále točí a točí, je ľahké stratiť prehľad o tom, čo a prečo sa deje v našom živote. Občas je fajn dopriať si odstup od vecí a pozrieť sa na ne z nového uhla pohľadu. Vypnúť od všetkého. Niekedy stačí deň, niekedy potrebujeme úplnú zmenu prostredia a niekedy je potrebné sa prekopať až k základom.

cat-566648_1920

Sledujem často aj na sebe, že keď si spravím voľno, neznamená to automaticky, že vypnem aj od informácií. A keďže som priaznivec stáleho vzdelávania sa, som v podstate stále zahrabaná v nejakých informáciách.

Až som sa jedného dňa zobudila s totálnou nechuťou čokoľvek čítať, počuť, vedieť. A tak som si naordinovala “unplug day”. Žiaden mobil, internet, počítač, knihy… Žiadne vonkajšie vplyvy. Len ja, moje myšlienky a fyzický svet okolo mňa. Výsledok? Totálny reštart :)

Prečo vlastne potrebujeme oddych? Jednoduchá odpoveď by bola, že príroda to tak zariadila a mali by sme sa tým riadiť. Ale my sme už tak sofistikovaní, že to nie je dostatočná odpoveď pre tie naše prepracované závity 😀 Takže, čo s tým?

Najlepší mentálny oddych je samozrejme spánok :) Ale niekedy tých niekoľko hodín, ktoré spíme, jednoducho nestačí, aby sa informácie v našej mysli spracovali, uložili a cykly, ktoré nám bežia na podvedomej úrovni, aby sa uzatvorili. Koľkokrát nemôžeme zaspať, lebo nad niečím premýšľame? Alebo sa ráno zobudíme, akoby sme vôbec ani neboli spali. Čo sa spánku týka, na internete je neskutočné množstvo tipov, čo robiť a nerobiť pred tým, ako si ideme večer ľahnúť. Ako napríklad, prečítať si dobrú knižku, zrekapitulovať svoj deň, naplánovať si ďalší deň, zapísať si všetky myšlienky, meditovať, poďakovať, byť s rodinou, mať sex… A mohla by som pokračovať, ale pre každého z nás funguje niečo iné. Nájdite si to svoje a urobte si svoj večerný rituál, ktorý vám pomôže sa v noci dobre zrelaxovať :)

Deň má 24 hodín. 8 spíme a zostane nám 16.

Lenže, deň má 24 hodín. Dajme tomu, že 8 spíme a zostane nám 16 hodín, ktoré sme vystavení najrôznejším vplyvom, ľuďom, náladám, myšlienkam a pocitom. A keďže sme motivovaní urobiť zo svojho života to najlepšie, sme zameraní a ideme si za svojimi snami a cieľmi a ideme a ideme a ideme. A sme si istí, že vieme, kam ideme? Sme si 100 % istí, že naša mentálna mapa je správne nastavená a že si stále pamätáme cestu, po ktorej máme ísť? Alebo sme zišli z cesty a ani sme si to neuvedomili?

A presne na to, je dobrý “unplug day” alebo 10 minút, keď nemáte celý deň. Čas, kedy vypneme od vonkajšieho sveta, prepneme kanál na svoje myšlienky a pocity a pozrieme sa na svoj život z vtáčej perspektívy. Viem, že niektorí ľudia dávajú prednosť fungovaniu na autopilot, lebo ich takýto pohľad na vlastný život desí. Lebo majú strach, čo by uvideli a zistili, a tak sa tomu radšej vyhýbajú. Ale ak chceme v živote uspieť, takáto retrospektíva je nevyhnutná. Lebo sa nám poľahky môže stať, že zistíme, že sme niekde, kde sme vôbec byť nechceli. Ono, nič sa nestane, veď vždy sa dá zmeniť smer a nič sa nedeje náhodou a po ceste sme sa určite veľa naučili :) A asi to tak v konečnom dôsledku malo byť :) , ale každý z nás by mal mať život podľa svojich najlepších predstáv a myšlienok, nie podľa takých, ktoré sa nám podvedome prevaľujú v mysli, ani o nich nevieme a ani sa nám nepáčia. Kto by dobrovoľne chcel žiť život, ktorý sa mu nepáči? A prečo to tak často robíme?

Na živote je krásne to, že sa stále mení a vyvíja. A teda to, kde sme teraz, nie je konečná a kedykoľvek môžeme urobiť potrebné zmeny. Môžeme sa vrátiť na cestu, ak sme z nej zišli alebo úplne zmeniť smer, ak je to to, čo v živote chceme.

Aby sme si to však naplno uvedomili, musíme sa najprv “odpojiť” a dopriať si čas pre seba a so sebou. A vôbec to nemusí byť forma psychoterapie. Niekedy dobrá prechádzka, práca v záhrade, varenie alebo sauna dokážu mať presne ten efekt, ktorý naša myseľ potrebuje. Unplug.